Vlnobitie Jána Kuciaka

Autor: Róbert Dratva | 23.2.2019 o 6:16 | (upravené 24.2.2019 o 19:37) Karma článku: 1,59 | Prečítané:  604x

V diele amerického psychiatra a predstaviteľa existenciálnej psychoterapie Irvina Yaloma je okrem mnohých iných zaujímavý "koncept vlnobitia". 

Tento koncept vlnobitia chápem tak, že každý človek, ktorého vo svojom živote stretneme, v nás nechá určitú stopu, odkaz, či dotyk.  Podobne, určitú stopu zanechávame v každom človeku aj my. Závisí od nás, aká stopa to je. Z toho hľadiska má každý človek veľkú moc. Môže ľudí okolo seba robiť šťastnými, či nešťastnými. Platí to najmä v rodine, potom aj v práci, či medzi susedmi. Toto uvedomenie si by nás malo viesť k zodpovednému konaniu v našich životoch, aby vlnobitie, ktoré šírime okolo seba, a ktoré sa šíri medzi ľuďmi,  bolo čo najpozitívnejšie.

Bolesť zo straty blízkeho človeka môže trúchliacemu  pomôcť zmierniť pomyslenie na to, že so svojim blízkym mali to štastie, či privilégium prežiť určitú etapu života, a že daný človek ho obohatil o spoločné zážitky, či lásku, ktorú si pozostalý nesie v sebe ďalej. Je to značné duchovné bohatstvo najmä za predpokladu, že tento  vzťah  bol naplnený láskou. 

Viem, ako nesmierne milujem svojho synčeka. Na tomto základe a len nedokonale, lebo takáto predstava sa nepribližuje realite vnímanej pozostalým, si viem predstaviť stratu rodiča, ktorý príde o dieťa. 

Ján Kuciak a Martina Kušnírová svojou prítomnosťou obohatili životy svojich blízkych, priateľov a kolegov, ktorí si tento poklad spomienok a zážitkov nesú v sebe ďalej.  Ján a Martina nemali na výber, keď im bol braný život, ich obeta však nebola márna.  Odkaz, ktorý zanechali v duši národa, sa vryl veľmi  hlboko. Žije v nás ďalej. To vlnobitie je nesmierne silné. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská by chcela Vianoce na slobode. Vylúčené to nie je

Rozhodnúť môže sama prokurátorka alebo na žiadosť aj súd.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Jankovská povedala len toľko, čo musela

S týmto sa vyšetrovatelia neuspokoja.


Už ste čítali?