Matka s dvoma deťmi

Autor: Róbert Dratva | 7.3.2019 o 8:11 | (upravené 10.3.2019 o 14:13) Karma článku: 1,82 | Prečítané:  671x

Ide o prvý rozhovor z cyklu "Rozhovory so Sofiou", teda série rozhovorov s ľuďmi, ktorí sú z rôznych dôvodov zaujímaví.

Som zvedavý človek. Rozhodol som sa pozrieť na niektoré živé témy v našej spoločnosti. Napadlo ma, že spravím sériu rozhovorov so zaujímavými ľuďmi, spomedzi ktorých sú niektorí aj odborníci na určité
oblasti. Otázky v rozhovoroch budem klásť niekedy  zámerne navine, či provokatívne. Môže sa stať, že
na niektoré skutočnosti budem mať iný názor, než moji respondenti, a že nebudem s nimi vo všetkom  súhlasiť. No vždy je dobré poznať aj pohľad, či názor druhej strany.

Cieľom tohto cyklu rozhovorov nie je nájsť odpovede, aspoň nie na všetko, skôr poskytnúť podnety na
zamyslenie sa. Ľudia majú totiž vo všeobecnosti tendenciu považovať svoje hodnoty za normu, podľa ktorých by sa mali riadiť aj ostatní. Pokiaľ sa stretnú výrazne hodnotovo odlišné rámce,  dostaneme sa v tom lepšom prípade k živej reakcii. Každý má právo na svoj názor, no zároveň podotýkam, že sú názory a presvedčenia bezpečnejšie, a tie menej bezpečné.  Niekedy sa nevyhnem svojmu komentáru na záver rozhovoru.

Konštruktívne komentáre druhých vítam, na urážlivé, či dehonestujúcenebudem reagovať. Pokiaľ má človek svoj názor výrazne hodnotovo podmienený a rigidný a chce a priori  vidieť len svoju pravdu, tam z môjho pohľadu nemá veľký význam investovať energiu.  Avšak ak sa vyskytne aj takýto typ komentáru, vtedy budem obzvlášť spokojný, pretože viem, že práve tomuto človeku bol článok určený.  

Prvý rozhovor som spravil s mladou ženou, matkou dvoch detí, ktorá zažila napadnutie na verejnosti za prítomnosti svojho dieťaťa. Pani rozprávala po slovensky, ale jej znalosť slovenčiny a moja neznalosť arabštiny by pre jeho účel nepostačovali. Rozhovor bol vykonaný teda za nezištnej pomoci tlmočníka arabského jazyka. Z viacerých dôvodov som sa rozhodol neuviesť skutočné meno pani.
Rozhovor bol realizovaný u nej  v  byte. Na stole čakali chutne vyzerajúce koláče a pečivo, poháre s vodou a smoothie. V izbe boli po celý čas prítomné dve krásne deti. Po krátkom predstavení  sme prešli na rozhovor.

Otázka: Z akej krajiny pochádzate ?
Odpoveď: Z Iraku.

Otázka: Aký tam bol Váš bežný deň ?
Odpoveď:Zamestnaná som bola na úrade. Po príchode domov som sa venovala rodine.

Otázka: Aký je v Iraku život ?
Odpoveď: To závisí od človeka, aký si ho urobí. Komplikovaný, či jednoduchší.

Otázka:Čo Vás viedlo k opusteniu domova ?
Odpoveď: Práca môjho manžela, bol policajt. Bol prenasledovaný kvôli svojej práci. Keď odišiel z Iraku, mala som ťažký život. Postupne začali prenasledovať aj mňa, tak som sa rozhodla odísť.

Otázka: . Ako Ste sa dostali na Slovensko ?
Odpoveď: Z Iraku cez Kurdistan do Turecka a stadiaľ do Grécka. Nelegálne. Z Grécka som bola relokovaná na Slovensko.

Otázka: Prečo Ste si vybrali Slovensko ?
Odpoveď: Slovensko si vybralo mňa. Ja som chcela len bezpečnú krajinu.

Otázka: Prekvapilo Vás niečo po príchode na Slovensko ?
Odpoveď: Nič. Je to normálna krajina. Z Bagdadu som zvyknutá na multikulturálne prostredie.

Otázka: Ako dlho Ste na Slovensku ?
Odpoveď: Dva a pol roka.

Otázka: Ako sa cítite na Slovensku ?
Odpoveď: Bezpečne.

Otázka: Aké máte očakávania od života na Slovensku ?
Odpoveď: Očakávala som bezpečnú krajinu. Je výborné, že som sa do takej dostala.

Otázka:Aké je postavenie ženy v arabskej spoločnosti ?
Odpoveď: Najprv je matkou, potom nasleduje práca a na treťom mieste sú domáce povinnosti.

Otázka: Majú ženy rovnaký prístup ku vzdelaniu ako muži ?
Odpoveď: Žena má rovnaké možnosti ako muž. Máme aj ženy vojačky. To platilo v minulosti, aj teraz. Platí to však o Iraku. V arabskom svete je totiž spoločný jazyk, inak sa rôzne skutočnosti v rôznych arabských krajinách pohybujú od extrému ku extrému.

Otázka: Ste moslimka ?
Odpoveď:Áno.

Otázka:Ako sa prejavuje Vaša viera v bežnom živote ?
Odpoveď:  Princíp náboženstva je rovnaký.  Neublížiť druhému, nekradnúť, rešpektovať ostatných, dodržiavať modlitby. V porovnaní s kresťanstvom máme iný spôsob modlitby a kontaktu s Bohom.

Otázka: Niečo Ste už spomenuli, no predsa sa spýtam - čo  majú
kresťanstvo a islám spoločné ?
 Odpoveď: Máme jediného Boha. Princípy náboženstva sú rovnaké. Líšia sa spôsobom modlitby, či pôstu.

Otázka:Sú kresťania v Iraku a ak áno, sú rešpektovnaou komunitou ?
Odpoveď: Terorizmus je nepriateľ ľudskosti. Kresťania v Iraku boli, sú, aj budú. Majú svoje územie, kostoly, majetok, spôsob života. Sú súčasťou spoločnosti, máme dobré súžitie. Terorizmus však ohrozoval všetkých, teda aj kresťanov, rovnako ako moslimov.

Otázka: Do akej miery je potrebné rešpektovať zvyky, či tradície
krajiny, do ktorej prídeme ?
Odpoveď: Pokiaľ ide o Slovensko, prišla som požiadať o pomoc. Musím
teda rešpektovať všetko, čo je tu. Svoje tradície, zvyklosti
realizujem v súkromí. To platí, pokiaľ mi domáci nebudú ubližovať.

Otázka: Vidím, že máte deti. Ako sa darí staršiemu chlapčekovi v škôlke ?
Odpoveď: Veľmi rýchlo sa zaradil  a našiel si kamarátov. Zatiaľ nemáme problémy.

Otázka: Ako sa Vám učí slovenčina ?
Odpoveď: /smiech/ Ťažko. Ale musím sa ju naučiť.

Otázka: Akí sú Slováci ?
Odpoveď: Veľmi dobrí.  Sú veľmi milí, priateľskí, vždy pomôžu, keďbpotrebujem.Vo všeobecnosti sú veľmi milí, ľudskí. Mala som len jednu zlú skúsenosť.

Otázka: Môžete mi povedať o nej viac ?
Odpoveď: Každý deň vodím syna do škôlky. Raz počas cesty začal na mňa vykrikovať jeden mladý muž, nadávať mi, vyhrážal s a mi. Vravel, že "my tu na Slovensku islám nechceme". Použil aj násilie. Syna aj mňa tlačil silno rukami do chrbta pred sebou. Keby som sa nedržala kočíka, spadla by som.   Pozoruhodné je, že môj štvorročný syn jeho konanie pochopil ako hrozbu a povedla mi, nech zavolám políciu. To som povedala aj tomu mužovi, ten potom odišiel.

Otázka: Prečo Vás táto osoba podľa Vášho názoru napadla ?
Odpoveď: Pretože som mala na hlave šatku. Hidžáb. Bola to moja jediná zlá skúsenosť. Nepríjemná, no ako dospelý človek to viem pochopiť. Horšie je to pre syna. Môj syn pochopil, že ide o hrozbu, preto mi aj  povedal, nech zavolám políciu. Táto príhoda vo mne vyvolala obavu o môjho syna, aby neskôr v škole netrpel diskrimináciou pre svoje meno, krajinu, z ktorej pochádza. Zároveň si neželám, aby si pre prípadné šikanovanie vytvoril nenávisť voči spoločnosti, či mojim slovenským priateľom. Ako matka to považujem za  veľké nebezpečie.

Otázka: Zaujíma ma hidžáb. Prečo ho nosíte ?
Odpoveď: Veriaca žena musí mať zakryté vlasy. My rešpektujeme slovenské tradície. No nosenie hidžábu je naša tradícia, ktorú musíme rešpektovať. Nemyslím, že by som tým niekomu ubližovala. Rešpektujem druhých ľudí. Slovensko je slobodná krajina, neporušujem tým žiaden zákon.

Otázka: chceli by Ste niečo dodať ?
Odpoveď: Želám si, aby sme nezažili viac takých prípadov. Je to pre mňa ako cudzinku náročné začleniť sa do života. Chcem žiť v pokoji, v mieri. A nechcem, aby boli moje deti ohrozované, to nesmiem pripustiť.

Ďakujem za rozhovor.

Môj komentár a dojmy: Rozhovor vo mne zanechal silný dojem. V prvom rade, akékoľvek napadnutie ženy chlapom považujem za primitívne, zbabelé  a nechutné. Navyše za prítomnosti malého dieťaťa. A to bez ohľadu na názorové presvedčenie. Útoky na ženy sú predsa  vlastné Islamskému štátu.

Útok bol oznámený polícii, tej sa žiaľ páchateľa doposiaľ nepodarilo identifikovať, čo ale neznamená, že sa tak ešte nemôže stať.

V tejto súvislosti je silný  odkaz matky. Po spomínanom  incidente  sa obáva, aby sa vplyvom podobných diskriminujúcich skúseností nevyvinula u jej syna nevraživosť, či dokonca až nenávisť voči väčšinovej spoločnosti. Takto vzniká totiž radikalizácia.

Tento prípad poukazuje tiež na to, akou zodpovednosťou disponujú politickí predstavitelia krajiny. Týka sa to ich rétoriky a tých výhlásení, ktoré sú niekedy orientované na označovanie všetkých cudzincov
ako hrozby. Takýto typ vyhlásení zvyšuje riziko nenávistných prejavov so všetkými dôsledkami. Podporujú tiež extrémnu pravicu.

Pokiaľ je človek slušný, rešpektuje druhých, má dobré srdce, na farbe pleti, či vierovyznaní skutočne nezáleží.

    
OdpovedaťPreposlať
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská by chcela Vianoce na slobode. Vylúčené to nie je

Rozhodnúť môže sama prokurátorka alebo na žiadosť aj súd.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Jankovská povedala len toľko, čo musela

S týmto sa vyšetrovatelia neuspokoja.


Už ste čítali?