Prvý Slovenský štát bol fašistický

Autor: Róbert Dratva | 10.3.2019 o 14:00 | (upravené 12.3.2019 o 21:14) Karma článku: 2,14 | Prečítané:  1031x

Prečo (ne)budeme v prezidentských voľbách a voľbách do Európskeho parlamentu, či do toho vlastného, voliť Kotlebu  a ĽSNS ? Dúfam, že tento blog si prečítajú aj tí, ktorí nie sú historici, a preto sa nevedia vyjadriť k holokaustu.

Keď som v jednom malom obchodíku "so všetkým možným" natrafil na Historickú revue č. 3/2019, potešil som sa. Hlavná téma čísla nebola zvolená náhodne. Dňa 14. marca 1939 pred osemdesiatimi rokmi vznikol Slovenský štát, ku ktorému sa hlásia mnohí "národovci". Čo na túto tému teda  hovorí v skratke  "alternatívne médium" Historická revue, ktorej články  tvoria slovenskí renomovaní historici, a ktorá nemá sídlo v "Mekke slobodnej a jedinej objektívnej"  tlače, v Petrohrade ? 

Slovenský štát, ktorý vznikol 14. marca 1939, bol fašistický. nacistický, nedemokratický, totalitný a autoritatívny. Nejde pritom o nadávky, ale o reálne pomenovanie historických skutočností.  Hoci na Slovensku sa objavovali  už predtým separačné tendencie od Česka, paradoxne sa Slovensko osamostatnilo v dôsledku  tlaku nacistického Nemecka. Dňa 13. marca 1939 budúci prezident Slovenského štátu  Jozef Tiso odletel do Berlína na schôdzku s Hitlerom, ktorý mu oznámil, že sa rozhodol skoncovať s Českom, a že sa Slovensko buď osamostatní, alebo ho (Hitlera) prestane zaujímať. Hoci bola spomenutá aj tzv. maďarská karta, neskôr bolo zistené, že Nemecko ju reálne nechcelo využiť, keďže vznik príliš silného Maďarska nebol v jeho záujme. Na druhý deň slovenskí poslanci bez viditeľného nadšenia a diskusie schváili návrh zákona o samostatnom Slovensku. 

V ten istý deň o polnoci bol československý prezident Emil Hácha prijatý u Hitlera, ktorý ultimatívne žiadal Háchov súhlas s vojenským obsadením Česka. Emil Hácha pod nátlakom podísal akt o vojenskej kapitulácii a politické vyhlásenie v zmysle, že odovzdáva český národ pod ochranu Ríše.

O niekoľko dní po vzniku Slovenského štátu jeho predstavitelia podpísali zmluvu o "ochrannom pomere" s Nemeckou ríšou, čím  sa Slovensko začlenilo do národnosocialistickej geopolitickej zóny. To znamenalo, že od Slovenska sa očakávalo dodržiavanie istých pravidiel, diktovaných nacistickým Nemeckom, a zavedenie národnosocialistického systému. K  tejto  vízii, resp. vízii nového národa, sa s nadšením hlásili najmä revoluční národní socialisti, už predtým sympatizujúci s fašizmom, či radikálni gardistickí aktivisti, angažovaní  už v prvorepublikovej fašistickej Rodobrane. Títo  revoluční národní socialisti útočili na prežitky československej demokracie v mentalite ľudí  a na inštitúcie  odrážajúce éru slobodného Československa. Prekážala im preto aj písaná ústava, či inštitúcia prezidenta, ktorá bola podľa ich vnímania zbytočná, pretože tým pravým bol inštitút vodcu. Z tohto pohľadu je jedna kandidatúra za nášho budúceho prezidenta pomerne tragikomicky  groteskná. 

Na Slovensku postupne nastával posun  od autoritatívneho režimu ku národnosocialistickému. Zaviedol sa tzv. veľký pozdrav, ktorý sa stal oficiálnym pozdravom Hlinkovej gardy. Prakticky to bolo prevzaté nacistické hajlovanie. Onedlho bolo prijaté vládne nariadenie č. 198/41 Sl. z., tzv. Židovský kódex. Prevzali sa tiež norimberské rasové zákony z  r. 1935. Mohli sa postupne začať  transporty židovského obyvateľstva zo Slovenska  do koncentračných  táborov. 

Ľudácky režim postupne začal inklinovať aj k spirituálnym a estetickým prvkom národného socializmu. Revoluční národní socialisti otázku zlúčiteľnosti protikresťanských princípov národného socializmu a katolíckej vierouky vyriešili bravúrnym spôsobom, zosobneným vyjadrením Tisa, že tieto princípy sú totožné s pápežskými encyklikami...

Pri pohľade na charakteristiky Slovenského štátu je možné konštatovať, že vo svojej určitej vývojovej fáze dospel do štádia fašistického, resp. národno-socialistického režimu. 

Vedúci predstavitelia Slovenského štátu pomerne rýchlo už v r. 1939 pochopili, aké sú vyhliadky Slovákov v prípade víťazstva Nemecka. Hoci ešte táto oblasť nie je vedecky dostatočne spracovaná, z dostupných informácií je zrejmé, že so Slovákmi sa nepočítalo v budúcnosti ako s rovnocenným národom, a že Slováci mali viacmenej nasledovať neveselý osud Poliakov a Čechov. S existenciou Slovenského štátu sa po vojne nerátalo. 

V r. 1940 Slovensko navštívila komisia, ktorá mala posúdiť mieru, do akej je možné Slovensko získať "opätovne pre nemectvo". V skratke, posudzovala sa rasová čistota Slovákov, ktorým bol udelený štatút "dinárskej rasy", teda rasy vykazujúcej istú pdobnosť s tou árijskou. Časť obyvateľstva by bolo teda možné asimilovať a "skrížiť" s nemeckou menšinou na Slovensku.  Víťazstvo Nemecka v Druhej svetovej vojne by de facto znamenalo porážku Slovenska. Nasvedčovali tomu historické udalosti na dobitých územiach Poľska, či Sovietského zväzu.

Na túto tému je ďalšou zaujímavou publikáciou dielo Maríny Zavackej "Ľudácka prevýchova - Mária Janšáková v Ilave v r. 1939 a jej cela č. 20.(ISBN 978-80-8150-210-1. Je to dielo, ktoré napísal sám život. Z knižky je zrejmé, že Ľudácky režim potlačoval vzdelávanie žien, bol zameraný na ničenie inteligencie, demokracie. Do väzenia sa ľudia dostávali napr. už len za domnelú propagáciu čechoslovakizmu. 

Oslava vzniku fašistického Slovenského štátu je teda prejavom neznalosti vlastnej histórie a tiež prejavom sympatií k národnému socializmu v takej podobe, v akej existoval vSlovenskom štáte a v nacistickom Nemecku. Ak môžeme byť ako národ na niečo v tejto súvislosti hrdí, je to Slovenské národné povstanie.  

Na záver už len dodám, že jeden z rozdieľov medzi ľuďmi inklinujúcimi k demokracii a tými, ktorí preferujú totalitné režimy, je ten, že prvšie menovaní  sa dokážu na dané témy slušne porozprávať a sú schopní rešpektovať aj názor odlišný od svojho, kdežto tí druhí sú prevažne zdrojom grobianstva a hrubej nevychovanosti. Z istého pohľadu osoby angažované v radoch Islamského štátu, Hlinkovej gardy, či SS majú spoločné sadistické sklony, psychopatizmus, či sociopatizmus a totalitné režimy im umožňujú uplatniť svoje vlohy zamerané na deštrukciu, či túžbu po moci, súc sú si prevažne nie vedomí svojej  ľudskej menejcennosti a  vo väčšine prípadov i tej  intelektuálnej

PS: určite odporúčam prečítať si samotné číslo spomínanej HR

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská by chcela Vianoce na slobode. Vylúčené to nie je

Rozhodnúť môže sama prokurátorka alebo na žiadosť aj súd.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Jankovská povedala len toľko, čo musela

S týmto sa vyšetrovatelia neuspokoja.


Už ste čítali?