Mečiarov človek

Autor: Róbert Dratva | 14.3.2019 o 21:36 | (upravené 17.3.2019 o 14:32) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  871x

Prezidentské voľby, podobne ako parlamentné voľby, sú do značnej miery aj otázkou hodnôt voličov. Čím to je, že pre mnohých  voličov je, resp. bol  Štefan Harabín   atraktívnou voľbou ? 

Dnes sme sa viacerí zobudili do krásneho nedeľného rána. S potešením som zaregistroval poradie na prvých dvoch miestach prvého kola prezidentských vollieb.   No skutočnosť, že kandidátom ako sú Kotleba a Harabín, odovzdalo hlas vyše pol milióna voličov, poukazuje na určité tendencie v našej spoločnosti.  

Voľba konkrétnej osoby za prezidenta, či voľba politickej strany u väčšiny ľudí vychádza z ich svetonázoru a hodnotového systému. Samozrejme, pre určitú časť ľudí je to pragmatické riešenie za účelom  kariérneho, či obchodného progresu, ale inklinácia ku tej ktorej politickej strane je opäť otázkou hodnôt.

Mečiarov minister z istého pohľadu vstal  ako "Fénix z popola". Je to nepochybne  inteligentný a schopný človek, hoci jeho prejav býva často emotívne podložený, a to aj za použitia jadrných výrazových prostriedkov.  Mnohí ľudia to však vnímajú pozitívne, pretože takýto krčmový rétorický  prejav je im blízky a zrozumiteľný.  

Určite je možné zhodnúť sa na tom, že  to bol  kontroverzný kandidát polarizujúci spoločnosť. Svoju kariéru začal v justícii ako člen KSČ, pričom  okrem iných významných funkcií sa neskôr  stal ministrom spravodlivosti ako nominant ĽS – HZDS.  O kauzách spojených s jeho menom, sa popísalo mnoho článkov, či blogov.

Jeho stránka „národného kandidáta“, je napísaná čitateľne a presvedčivo,  obsahu textu je ľahko uveriť. Sú tam témy ako kríza hodnôt, islamizácia Európy, služba spravodlivosti a vlasti, podpora tradičnej rodiny. Na prvý pohľad je možné sa s takmer všetkým stotožniť, najmä pre generáciu ľudí, ktorá "nezažila" temné mečiarovské 90s. 

Viem, že mojím dojmom, že je to „korunný princ Mečiara“, málokoho presvedčím. Tak si ho pamätám z obdobia, keď som mal v turbulentnom období na prelome tisícročí 18 rokov. Harabín sa netají obdivom Mečiara a na tomto linku je uvedené jeho vyjadrenie cca v zmysle, že všetci zodpovední za zrušenie Mečiarových amnestií by mali byť trestne zodpovední. 

https://www.hlavnespravy.sk/harabin-vsetci-co-hlasovali-za-zrusenie-amnestii-budu-po-nastupe-pravneho-statu-trestne-stihani/1152216

Podľa takého názoru je právne v poriadku kryť únos a vraždu. No častokrát to, čo je právne  "v poriadku", nebýva  "v poriadku" na úrovni morálnej.  A práve tu sa práve prikláňam k uplatneniu  "duchu zákona", t.j. brať zreteľ na hodnoty,  ktoré má zákon chrániť.  

 Pri rozhovoroch s niektorými s ľuďmi v mojom okolí, ktorí boli rozhodnutí  voliť Harabína, som zistil, že moja argumentácia zameraná na to,  prečo ho nevoliť, naráža na stenu.  Viacero súdnych sporov s médiami vyhral a museli mu vyplatiť nemalé odškodné. V tejto súvislosti na jeho obhajobu zaznelo vyjadrenie, že je dobrý právnik a vie, ako to využiť vo svoj prospech. Neprávnikovi je právnikovi asi ťažko protirečiť, najmä ak právnici chcú "o všetkom" vidieť súdne rozhodnutie. No napríklad súdne rozhodnutie obsahujúce verdikt o priznaní viny konkrétnej osobe  za vraždu Remiáša asi  uvidíme ťažko, hoci okolnosti sú všeobecne známe. 

V nadväznosti na peniaze vyhraté v súdnych sporoch s médiami, je možné položiť si rečnícku otázku, ktorá by nebola na mieste u bežného človeka, no u ex-kandidáta za prezidenta je oprávnená. Ako využil peniaze, ktoré vyhral v súdnych sporoch ? Viem totiž o jednej pani, ktorá bola ako notárka pri výkone svojho povolania  nepravdivo obvinená a potom, čo podala žalobu za „poškodenie dobrého mena“,  súd jej priznal ako odškodnenie 2 milióny slovenských korún. Tieto peniaze venovala charite s tým, že pre seba „špinavé peniaze“ nechce.

Okrem mnohých iných „káuz“ sú s  menom Štefana Harabína spojené aj kontroverzné  vysoké odmeny, ktoré si mal údajne nechať vyplatiť ako predseda Najvyššieho súdu. v sume približne 113.000 Eur. V súvislosti s týmito odmenami na jeho obhajobu v mojom okruhu  zaznelo tvrdenie, že „veď tak robia všetci“.  Z môjho pohľadu potom ale jeho podpora asi neznamená podporu zmeny systému, čím vo všeobecnosti argumentujú jeho sympatizanti. Túto sumu je inak možné zarobiť pri čistom príjme 500 Eur za približne 19 rokov. Tých 500 Eur predstavuje  približne príjem, akí majú napríklad mnohé  zdravotné sestry v charitatívnych zdravotníckych zariadeniach.  Je tu však stále možnosť, že tie peniaze alebo časť z nich „išla“ na charitu.

Ak sa na uvedené  pozrieme z pohľadu hodnôt,  ktoré tento ex-kandidát na prezidenta uvádza, sú do veľkej miery tak totožné s proklamovanými hodnotami ĽSNS, že na webe „hlavne.spravy.sk“, mnohými považovanom za konšpiračnom, bola jemu  a  Kotlebovi   vyslovená veľká podpora. No z niektorých diskusných príspevkov vyplýva, že časť voličov Kotlebu vníma Harabína ako ideologického konkurenta znižujúceho volebný potenciál ich vodcu. Našťastie pre "demokraciu" kandidovali obaja. 

Z hľadiska prieniku hodnôt  však medzi týmito osobami existuje určitý  „koaličný potenciál“. Podľa ankety SME samotný Harabín potvrdil, že štandardné politické strany by s ĽSNS mali rokovať.  Podobne  z hľadiska ich smerovania a vymedzovaniu sa voči EÚ, NATO  je tu priestor na spoluprácu aj so SNS, ktorá svojimi krokmi našu transatlantickú a proeurópsku orientáciu spochybňuje, čo predstavuje dokopy už širokú voličskú základňu. Vplyv ex-premiéra Fica slabne a súčasný premiér má problém v oblasti zahraničnej politiky  držať SNS  na uzde tak pevne, ako to dokázal jeho predchodca.

Hodnoty ako rodina, vlasť, kresťanstvo sú v poriadku. V v istom špecifickom názorovom ponímaní  sa však zdraviu nie prospešným spôsobom začali presadzovať približne pred osemdesiatimi rokmi. História sa zvykne opakovať, pretože časť ľudí býva často nepoučiteľná, či slepá voči faktom. Hodnoty, ktoré ľudácky a neskôr národnosocialistický  režim vtedy pošľapal, umožnili u nás vznik komunistickej diktatúry, ktorá morálne povedomie národa pokrivila ešte väčšmi a následky stále pretrvávajú.  Z toho pohľadu je pre mňa kritériom u kandidáta na prezidenta nulové puto s komunistickým režimom a dištancovanie sa od fašistického režimu počas prvého Slovenského štátu. 

Z môjho pohľadu sa v podpore Štefana Harabína  prejavujú  hodnoty inklinujúce k nacionalizmu a príklonu  k  Rusku ako antagonistovi „skazených liberálnych hodnôt“ a naopak, k oslabeniu tradičných demokratických hodnôt a vymedzovaniu sa voči  EÚ a NATO. Sú to hodnoty často blízke ľuďom, pre ktorých je dobrodružstvom už návšteva susedného okresu a nevedia, že šťastní  a slušní ľudia môžu byť aj inej farby pleti, ako ružovej.  

Vzrast preferencií ĽSNS, či Štefana Harabína má na svedomí do istej miery nepochybne politicko-obchodné prostredie, ktoré popri externých faktoroch vzniklo na základe niekotrých konkrétnych rozhodnutí predstaviteľov SMERu. Je to   najsilnejšia  politická strana v uplynulom období.  Svoju úlohu zohrala tiež migračná kríza. No je potrebné tiež povedať, že pred SMERom bola podobne najsilnejšia strana HZDS, ktorej ministrom bol práve Štefan Harabín. A že to bolo práve HZDS, ktoré ťahalo Slovensko do izolácie.  Pre Mečiarové pôsobenie sme nezačali prístupové rokovania do EÚ v rovnakom čase ako Česko, Maďarsko a Poľsko, nehovoriac o neskoršom vstupe do NATO a celkovej politickej (ne)kultúre, ktorú predstavovalo hnutie z Elektry. Zneužitie tajnej služby na únos syna prezidenta, či vražda p. Remiáša, ostanú stále spojené s dobou HZDS. Preto bol už z princípu človek, ktorý bol nominantom HZDS vo vláde na post ministra spravodlivosti, pre mňa, ako kandidát na prezidenta, neakceptovateľný.  

Pokiaľ ide o tvrdenie uvedené na stránke spomínaného kandidáta, že prezident sa má orientovať v medzinárodných paktoch, pretože majú dlhodobé politické následky, tu je potrebné povedať, že na Slovensku to nie je prezident, ktorý rozhoduje o podpísaní medzinárodných zmlúv, ale vláda SR. Ostatne, každá prezidentská kancelária disponuje odborníkmi a poradcami na rôzne oblasti, a teda aj na zahranično-politickú.A vždy sa kancelária prezidenta môže obrátiť so žiadosťou o konzultáciu na niektorý z rezortov, ktorý disponuje odborníkmi na tú - ktorú oblasť. 

 Z môjho pohľadu je skôr nebezpečnejšie, než homosexuálne orientovaní ľudia,  šírenie nepravdivých informácii , a to napr. o počte „migrantov“, ktorých malo Slovensko prijať.  V tomto kontexte ešte dodávam, hoci som nikdy nebol volič “ľavice“, túto skutočnosť tu nehodnotiac, že SMER sa dosť jednoznačne postavil tlaku Európskej únie v otázkach spojených s migráciou, a teda že štylizácia  Š. Harabína do polohy v istom zmysle garanta suverenného postoja Slovenska vo vzťahu k  EÚ nie je nič nové, čo by tu doposiaľ nebolo.   

Pokiaľ ide o podporu „tradičnej rodiny“,  v súčasnosti by si skôr podporu zaslúžil koncept „podpory mladej rodiny“. Ale ak teda  už niekto „hlása tézu podpory  tradičnej rodiny“, ponúkasa  ďalšia rečnícka otázku: sú všetci voliči ĽSNS a  Štefana Harabína vzorní partneri a partnerky, otcovia, matky, či  deti a nikdy nepodviedli svojho partnera, či partnerku ? A ako to ide dokopy s rozvodom ? Tu majú Kotleba a p. Čaputová  autenticitu na svojej strane.

Skôr než na konšpirácie by sme sa ako spoločnosť mali zamerať na zavedenie takého právneho systému, ktorý by minimalizoval netransparentnosť a korupciu. Vo všeobecnosti, to si vyžaduje ľudí, ktorým nejde primárne o moc.  Majú rozvinuté morálne povedomie na najvyššej úrovni  a aj sa ním  skutočne riadia.  Majú na zreteli  dobro spoločnosti ako celku s výhľadom aj do budúcnosti. Sú ochotní prijať odborné a prospešné opatrenia, a to aj na úkor vlastných politických preferencií. 

Podpora  Štefanovi Harabínovi vo všeobecnosti, s ohľadom na jeho "koaličný potenciál",  znamená v skutočnosti  oslabenie našich väzieb na Európsku úniu a NATO a z hľadiska hodnotového prieniku s ĽSNS, či SNS, v súhrne aj oslabenie demokracie na Slovensku a príklon k Ruskej federácii, či dokonca k národnému socializmu. 

Podpora Zuzany Čaputovej,  predstavuje naopak potvrdenie doterajšieho zahranično-politického smerovania, a to aspoň vo vzťahu k  postu  prezidenta/ky. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Klasické Kollárove nedorozumenie

Ako sa počas lockdownu nejaká misska ocitla v limuzíne predsedu parlamentu?


Už ste čítali?