Slovenské Star Wars

Autor: Róbert Dratva | 14.8.2019 o 0:07 | (upravené 28.12.2019 o 23:38) Karma článku: 1,55 | Prečítané:  464x

Rozdiel v dvoch prúdoch slovenskej politickej scény dobre ilustrujú príklady  "princeznej Lei" a kapitána Grievousa. 

V dobe, kedy straší návratom Zombia z plánety Elektra  a Impérium v podobe  národného socializmu, či už v podaní pána talárov alebo garda-trooperov,  udelenie  Európskej ceny za politickú kultúru Zuzane Čaputovej  potešilo isto mnohých Slovákov a Slovenky. V r. 2016 bola pani prezidentke tiež udelená Goldmanova environmentálna cena.

Úspech je možné dosiahnuť viacerými spôsobmi. Pani prezidentka predstavuje skupinu ľudí, ktorým  sú udelené prestížne ocenenia a tituly  za tvrdú prácu a prípadne autentické vyjadrovanie hodnôť, iná skupina  zase preferuje  jednoduchšie spôsoby, ako sa dopracovať k želaným cieľom, resp.  udeleniu  titulov.   

Okolnosti, za akých nadobudla Čína kontrolu nad Tibetom, sú všeobecne známe. Je jednoducho fakt (Amnesty International, Human Rights Watch), že na jeho území dochádza k porušovaniu ľudských práv Tibeťanov. Podobne prenasledované etnikum sú v Číne Ujguri. O čínskom draku vie svoje aj "hniezdo teroristov" - Hongkong.  Pokiaľ však niekomu nevadí anexia Krymu, tak sa niet čo čudovať, že Tibet  a ľudské práva ho nezaujímajú. Tendencia inklinovať k agresívnym a totalitným "impériam" je tu zjavná. Temná strana Sily ?  V každom prípade, zahraničnú politiku štátu má tvoriť ministerstvo zahraničných vecí, nie predseda strany, ktorej reálne sa prejavujúca zahranično-politická orientácia je v  konečnom dôsledku prakticky v rozpore s proklamovanou demokratickou a proeurópskou orientáciou našej krajiny. Je asi zbytočné pripomínať, že vo svete politiky nie je nič zadarmo a náhody neexistujú, tak ako náhodné neboli  v Star Wars ani lety z Tatooinu a na Tatooin. 

Správnou reakciou vyspelých štátov vo svete by malo byť  pri každej možnej príležitosti poukazovanie na stav nedodržiavania ľudských práv v  Číne, a to aj za cenu  prerušenia ekonomických a obchodných väzieb, z ktorých poväčšine profitujú aj tak najmä len  jednotlivci. 

Pokiaľ však veríme vo vyššie hodnoty a etické princípy, mali by sme ich nasledovať. Naše skutočné hodnoty sa totiž odrážajú v tom, ako sa správame, resp. konáme. Za zváženie stojí prijatie Dalajlámu na prezidentskej úrovni.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Klasické Kollárove nedorozumenie

Ako sa počas lockdownu nejaká misska ocitla v limuzíne predsedu parlamentu?


Už ste čítali?